Lidköpings FK - IFK Skövde 0-1
Knapp 0-1 förlust mot IFK Skövde
Vi gör en bra match mot blivande serievinnarna IFK Skövde där topplaget har ett större bollinnehav men få chanser. Men det finns en anledning till att man leder serien när man utnyttjar sina chanser när dom dyker upp.
Deras 1-0 mål kommer på stopptid i första efter att vi haft några bra chanser genom Marc och Adam som Skövde målvakten kan rädda till hörnor.
Direkt i andra räddar stolpen IFK från 1-1 när Marc nickar och returen ut till Lyckman som målvakten kan rädda.
Vi får in några pigga ben offensivt, Vidar och Östlind , som hotar några gånger och vi har en del boll framför Skövde målet i andra men vi får inte in nån reducering och Skövde tar sin 13:e raka seger.
Skövde målvakten får definitivt göra mer räddningar än Joel och sett till chanser hade oavgjort inte varit orättvist men det finns en orsak att topplagen vinner när dom har skickligheten att ta tillvara på chanserna.
Vi får jobba på avslut i veckan inför ny svår match borta mot serie 2:an Kongahälla på Fredag.
Laget:
Joel Thorstensson
Alfons Thörn
Jonathan Törner
Jonatan Larsson (45)
Felix Stenström
Oscar Larsson (80)
Hugo Eriksson
Oscar Norlin
Adam Bertilsson
Oliver Lyckman (75)
Marc Agerborn
Ers:
Simon Gustavsson 45
Vidar Hagen 75
Oliwer Östlind 80
Emil Angerfelt
Gustav Jorstig
John Fredriksson